Začínáme s domácím nahráváním 3 | virtuální nástroje

MT Power Drum Kit – virtuální bubeník zdarma

V minulých dílech jsme si pořídili techniku, zprovoznili DAW a nahráli první audio stopy. Zbývá tedy snad ukázat co to virtuální nástroje jsou a jak se s nimi pracuje.

Virtuální nástroj je plugin, obsahující reálné, nebo elektronicky tvořené sample zvuky všeho, na co si vzpomenete. Díky němu vaše midi notové zápisy dostanou ty správné zvuky.

Nasamplovat virtuálním nástrojem jde všechno, kromě zpěvu, používajícímu slova. Dá se tím dobře nahradit živý muzikant v nahrávacím studiu? Ano, dnes už dá. Existují už světové profi nahrávky, i rockové, které virtuálních nástrojů využívají, nebo jsou na nich vyloženě postavené. Především elektronická produkce zde najde hodně využití.

Pokud nemáte ale kvalitní místnost, alespoň 10 mikrofonů a vstupů na zvukovce a zkušenosti, pak určitě pro své kreativní domácí účely použijete velice zdařilé bicí. Docela dobře zní i některé baskytary. A finálně profesionálně použitelné jsou podle mě např. klavíry a synťáky. Běžnému člověku tak na více, než velice slušně poslouchatelnou nahrávku stačí 1 vstup na zvukovce, elektrická kytara a mikrofon na zpěv. Celou tvorbu takto dělá například známý metalový coverista Leo Morachioli.

Kvalitní virtuální nástroje dostupné zdarma

Postup jak používat virtuální nástroje v Cubase

09

Obrázek 9 z 9

9 | Tužkou zapisuji noty bubnů. Nota C1 (vlevo na piánu) je většinou basový buben, a pak se to podle různých pluginů liší, ale většinou následuje malý buben a ostatní náležitosti. Můžete to vyzkoušet i tak, že si dáte první notu na C1, šipkou notu vyberete a posouváte šipkami na klávesnici nahoru a dolů a zjišťujete, kde se jaký zvuk nachází. Osa Y tedy značí výšku noty a tedy zrovna u bubnů jaký z bubnů bude znít. Osa X je potom časová. Každý sloupec je 1/16 celé noty podle tempa, které máte nastavené. Tempo se nastavuje po stisknutí klávesy F2 vpravo, v základu ho má Cubase nastavené na 120. Tempo písně jde ale v případě virtálních nástrojů bez problému později měnit, přizpůsobí se.