HOMERECORDING.cz

SIR 1

Výrobce: SIR Audio Tools, Christian Knufinke
Stránka výrobce: siraudiotools.com
Druh pluginu: IR simulátor dozvuku / simulace kytarových beden pomocí IR Impulsů

Plugin je ve verzi VST2 a tudíž ho Cubase již nepodporuje.


V historii se kytarové aparáty a bedny simulovaly pomocí různých filtrů, propustí, ekvalizérů a reverbů. Zpravidla se napodobily softwarově vlastnosti a naměřené hodnoty daných částí. Přeložilo se to do jedniček a nul a ono to nějak hrálo. 

Zastáncům elektronkových zesilovačů a poctivému snímání bedny esempadesátsedmičkou to ale nahrávalo na smeč, protože se tato simulace klasickým postupům ani nepřibližovala. Nějak to chrochtalo, dynamika nikde.

" template="default" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]

Pohádka o impulsech.

Pak někdo vytvořil supr reverb. Konvoluční reverb. Pokus o vysvětlení: vezmu jeden signál, pustím ho a nasnímám v místnosti. Vytvoří se impulsní odezva, nebo krátce IR (impulse response) a díky té konvoluční reverb dopočítá jakémukoliv jinému vstupnímu zvuku dozvuk podle prvního signálu. Katedrálu. Záchod. Ulici. Jakékoliv prostředí. Prostě to dopočítá rozdíl zvuku.

Potom přišel někdo další, kdo byl experimentátor přes nahrávání kytar. Zkusil udělat impuls místnosti i s přidanou kytarovou bednou a nasnímat to mikrofonem, jako kdyby klasicky nahrával kytaru. Kupodivu mu konvoluční reverb nasimuloval dozvuk i s bednou tak přesně, že vznikla revoluce v simulování kytarových boxů a koncáků. Když se použil lampový preamp, zvuk si zachovával i odezvu na hru kytaristy a dynamiku.

Později toho začly využívat větší firmy jako Two Notes, Line6, Headrush, Mooer nebo Kemper. Mezi pluginy pak Guitar Rig, nebo AmpliTube. Samozřejmě si tuto revoluční věc nechaly slušně zaplatit.

Mezi prvními však byl tento jednoduchý plugin SIR 1. Impulsy najdete různě po netu, nebo na webu homerecording.cz a můžete je loadovat přímo do SIRu a aplikovat na vaše preampy. Dobré je i zaexperimentovat s analogovými krabičkami. Zaznamenal jsem tak lepší výsledky, než při použití simulací preampů např. z Line6.

Druhý loader impulsů zde máme také, ten už se zaměřuje vyloženě na kytarové bedny a je také zdarma. Je jím LePou Poulin LeCab.

Můžu si vytvořit vlastní IR impuls svého boxu?

Jo. 🙂

Jak?

 

Tomu se pověnujeme v samostatné kapitole. Pro začátek bude stačit si nějaké hotové nastahovat zde: homerecording.cz/category/blog/ir-impulse-responses

SIR1 má jednu velkou nevýhodu. Má obrovskou latenci. SIR2 tuto latenci má již vyřešenou, takže jde hrát v reálném čase. SIR2 je ale bohužel placený. Takže jsem SIR1 používal spíše až při mixu a nevadilo to. Později jsem začal používat rovnou výše zmíněný LeCab, který krom simulace boxů pomocí IR dokáže v reálném čase, má i bratříčka


Oficiální stránka: siraudiotools.com

Odkaz ke stažení: homerecording.cz/vst/Sir_1011d.zip


O nás Štěpán Soukup
Kytarista kapely zakázanÝovoce a frontman projektu Tommy Poser. 18 let aktivního domácího nahrávání, 4 roky zkušenosti ze studia Total Record a Underground studia.

Žádné komentáře. Buďte první!

Váš email nebude viditelný.