HOMERECORDING.cz

Native Instruments Kontakt 6 Player

Tenhle VSTi plugin, je spíše takovou mateřskou stanicí pro milion nástrojů. Abych to upřesnil, tak verze “Player” je zdarma a nabízí X zvuků. Standardních i elektronických instrumentů. Všechny hostující pluginy zde fungují ale jen jako demo, tedy 15 minut. Pak se bloknou a Kontakt trvá na zakoupení licence plné verze – bez přízviska Player.

Plná verze vyjde se slevou, nebo bez slevy (podle období) na 200 až 400 dolarů. Plus další banky zvuků za spousty peněz.

Doporučuju se nezbláznit a nejdřív důkladně prozkoumat “stock” pluginy. Úplně narovinu řeknu, že některé jsou použitelné, některé moc ne. Záleží i jak do jaké skladby, ale třeba stock baskytary jsem nepřemluvil, aby nebyly poznat od skutečného baskytaristy. Zároveň ale spíše seženete ultraskvělé jednotlivé konkrétní nástroje, které jdou spustit jen přes Kontakt. 
Zakoupit můžete zde: https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/samplers/kontakt-6/

Kontakt je tedy plugina na pluginy ve vašem DAW. Nabízí jedno VSTi prostředí a hodně nástrojů k výběru. Uděláte si třeba pomocí midi kláves, padů, elektronických bicích, nebo myši midi stopu a na její noty můžete navlíkat cokoliv od bicích, pián, houslí, violloncell, kontrabasů, píšťal, saxofonů po kytary, nebo různé elektronické absolutně nerockové paskvily a tvořit tak náplň dnešních a budoucích podií a diskoték. V základní verzi zdarma jich není tolik. Dají se prolézt docela rychle všechny. Plná verze ale nabízí opravdová kvanta nástrojů. Některé pravděpodobně docela použitelné.

Pro Kontakt vyrábí pluginy, tedy zvuky nástrojů, i externí firmy. A někdy s opravdu skvělým výsledkem. Pro příklad uvedu metalové basy od Impact studios.

Pro ty z vás, kteří zakoupili plugin s doměnkou, že je to samostatný VSTi a nakonec to byl jen modul pro Kontakt a vás by vyšel daný nástroj z kovu a dřeva levněji, než dokupování plné verze Kontaktu, tak nesmutněte. Naklikejte si daný nástroj v něčem pracovním, a před exportem přenačtěte daný modul znovu. On bude těch 15 minut fungovat a za tu dobu snad export stihnete 😉

Instalace

Není to úplně tak jednoduché, že stáhnete soubor typu “exe” a spustíte, dáte párkrát next, finish a hurá. Musíte si stáhnout nejprve Native Access, což je instalační program, který bude vyžadovat vaší registraci a poté stáhne aktuální verze všech softwarů. Další zdarma důležité pluginy nabízí Native Instruments v podobě Reactoru (pro elektronické extremisty), nebo skvělý simulátor kytarových zesilovačů GuitarRig (kdo je kytarista, tak ví, kdo není, tak věřte třeba, že je to plugin na čepování piva 🙂 ). Můžete je nainstalovat všechny a rázem mít tak kompletně celou kapelu k domácímu nahrávání. Stačí vám pak elektrická kytara a mikrofon na zpěv. Vše ostatní pravděpodobně zvládnou prográmky od Native Instruments sami.

Ke Kontakt Playeru si nezapomeňte stáhnout také nějakou tu základní banku nástrojů. 

Kompletní balík i s Guitar Rigem a Reactorem nainstalujete z tohoto odkazu: https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/bundles/komplete-players/

Samotný Kontakt zde: https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/samplers/kontakt-6-player/

Guitar Rigu a Reactoru se pověnujeme později. Osobně jsem nakonec zůstal jenom u Kontaktu, proto ho zde uvádím první. Na simulace kytar jsou i lepší hračky než Guitar Rig (každoádně i ten stačí na profi výsledek) a elektronické hudbě se zrovna dvakrát nevěnuji, tak jsem odinstaloval i Reactor.


Další omáčka asi není třeba. Psaní midi se ještě pověnujeme, ale v kostce se to už tady vysvětlovalo, konkrétně na Cubase zde. Pro urychlení práce doporučuji k VSTi pluginům koupit minimálně malou midi klaviaturu.

Odkaz na výrobce: native-instruments.com

O nás Štěpán Soukup
Kytarista kapely zakázanÝovoce a frontman projektu Tommy Poser. 18 let aktivního domácího nahrávání, 4 roky zkušenosti ze studia Total Record a Underground studia.

Žádné komentáře. Buďte první!

Váš email nebude viditelný.