HOMERECORDING.cz

LoudMax v 1.23 – opravdu jednoduchý Master Limiter

Výrobce: Thomas Mundt
Stránka výrobce: loudmax.blogspot.com
Druh pluginu: Kompresor / Limiter
Verze: VST2.4


Co je to kompresor a limiter, jsme si vysvětlili v samostatném článku.LoudMax v1.23

Limiter, který chci dnes přadstavit je ultra jednoduchý. Přesně takový jsem pro vaše začátky hledal. Jeho ovládací prvky jsou pouze threshold a output volume. Output volume můžeme nechat na 0 db a hýbat pouze s threshold. A to už poznáte ušima, jak moc se vám líbí nahrávku zhlasitit.

Dobrá rada je porovnávat s jinými nahrávkami, kterým se chcete podobat. Důvod je jednoduchý. Lidskému mozku se při porovnání líbí často víc hlasitější zvuk. Názor ucha je pak dosti ovlivněný. Je dobré kompresi nepřehánět. Porovnání s jinou nahrávkou vám pomůže v míře soudnosti.

Plugin LoudMax je možné nainstalovat i do legendárního přehrávače WinAmp, který léta používám a vřele doporučuji. Přemýšlím, že si ho někdy také představíme. Dají se do něj vkládat pluginy, skiny, tvořit playlisty, přehrává asi většinu audio i video souborů, má vlastní ekvalizér a je už řadu let zdarma. Můžete tak aplikovat limiter i při přehrávání vašich oblíbených skladeb. Budou vám hrát stejně nahlas jako třeba z rádia.

Po nahrání, porovnání hlasitostí, nastavení kompresí a ekvalizací jednotlivých stop, či aplikování efektů (tedy po mixu) je dobré pro naše demo účely provést řekněme hodně omezený mastering. Je to hlavně proto, aby nám nahrávka nešla do červeného, tedy do clipu. Aby nám nahrávka zněla všude co nejlíp, tak budeme potřebovat pokročilejší metody masteringu. To ale později.

V Cubase buď vytvoříme group track, a v nastavení stopy nalistujeme plugin LoudMax.

Pokud jste četli článek Jak začít s domácím nahráváním 2, nebo viděli video a dodrželi jste postup, tak jak jsem ho uváděl, tak na něj volně navážeme příkladem. Budu předpokládat, že jste tímto způsobem tedy nějaké ty stopy nahráli. Ideálně i v levém panelu porovnali hlasitosti a nastavili panoramata do sterea.

Příklad

  • Vybereme první stopu a se stisknutou klávesou Ctrl i každou další. Vybereme všechny, co jsme nahráli.
  • Stiskneme klávesu F3 a vlevo klikneme na vybrané stopy pravým myšítkem. Najedeme v menu na Add track a zde vybereme Group Channel to Selected Channels.
  • Objeví se okno, kde vybereme, že chceme aby stopa nebyla mono. Musí být stereo. A pojmenujeme jí třeba “master”.
  • Pod stopami se viditelně objeví stopa master. Vybereme jí a klikneme u ní myší na tlačítko e. Objeví se okno s nastavením stopy – Channel settings.
  • V nastavení stopy v levé části klikneme na první políčko. Rozvine se nabídka s VST pluginy a do hledání napíšeme, překvapivě, slovo “LoudMax”.
  • Poté ještě, pokud máte Cubase v defaultním nastavení, kliknete na samotný plugin LoudMax a otevře se jeho grafické prostředí.
  • Zde už při přehrávání vaší nahrávky můžete experimentovat s mírou threshold.
  • Nakonec obě okna pozavíráme.
  • Provedeme export.
  • Chlubíme se kamarádům s písničkou 🙂

Odebírejte náš YouTube kanál a nebo si nás lajkněte na Facebooku, případně se registrujte na našem fóru, nebo v komunitě. Čím víc nás bude, tím víc a rychleji se všichni dozvíme, co nevíme.


Odkazy ke stažení:

LoudMax 1.23 (Windows VST)

LoudMax 1.23 (Mac VST)

LoudMax 1.23 (Mac AU)

LoudMax 1.23 (Linux)

LoudMax 1.23 (WinAmp DSP)


O nás Štěpán Soukup
Kytarista kapely zakázanÝovoce a frontman projektu Tommy Poser. 18 let aktivního domácího nahrávání, 4 roky zkušenosti ze studia Total Record a Underground studia.

Žádné komentáře. Buďte první!

Váš email nebude viditelný.