HOMERECORDING.cz

Jak nainstalovat VST pluginy

Instalace VST pluginů

VST pluginy jsou “prográmky”, které umí v reálném čase pracovat se zvukem. Jsou jimi různé efekty, kompresory, ekvalizéry, processory… v podstatě cokoliv, s čím se můžeme setkat napříč studii, jen v softwarové verzi. Samozřejmě i vzhledem k ceně bývají různě věrné svým železným vzorům. Nahrajete si linku zpěvu, nebo kytary, či čehokoliv jiného a pomocí VST pluginů můžete různě vylepšovat, nebo upravovat zvuk dané stopy. Hodně se používají komprese a ekvalizéry, což je takový základ. A pak efekty, simulace prostoru – reverby, nebo delaye. Na kytaru pak zkreslení, simulace aparátů a beden, to samé na basu. Pomocí všech těchto věciček se dá pak vyladit hezký výsledný zvuk celé nahrávky. A na celou tu nahrávku pak použijeme co? Né ideálně, ale v domácích studiích celkem dostatečně, opět VST plugin s nějakým např. master limiterem, či multifunkčním masteringovým procesorem.

Stáhli jste si tedy nějaký VST plugin, ať už z tohoto webu, nebo odkudkoli jinde a nevíte si rady co teď s ním? Ukažme si jak ho nainstalovat.

Asi nejnázornější bude shlédnout toto video, a na konci si vpravo dole na YouTubu přihlásit odběr našeho kanálu 😉


Postup instalace může být dvojí:

 1. Plugin má vlastní instalační soubor typu .exe
  1. Spustíme instalaci a necháme se vést.
  2. Odnextujeme ji až k cestám souborů. Pokud používáme Cubase, zkontrolujeme, zda se plugin chce instalovat do složky C:\Program Files\VSTPlugIns. Či 32 bitové verze do složky C:\Program Files (x86)\VSTPlugIns – tuto složku zakládá Cubase při instalaci.
  3. V případě, že používáte jiný DAW, často to bývá stejně, ale pro jistotu si podle manuálu najděte VST adresář svého nahrávacího softwaru a soubory DLL směřujte tam. 
  4. Tradá! Plugin byste měli najít v Cubase a můžete jej používat.
 2. Plugin nemá vlastní instalaci, ale obsahuje soubory se samotného pluginu.
  1. Rozlišíme podle indicií (např. x86 = 32 bitová verze, nebo x64 = 64 bitová verze) jeden nebo dva soubory typu DLL. U pluginu může být i nějaký přídavný soubor. Vždycky si pro jistotu na daný plugin přečtěte veškeré informace ze stránky, kde stahujete, nebo z archivu, který stáhnete. Pokud nic nenajdete a souborů je víc, můžete krom známých přípon txt, nebo pdf nahrát pro jistotu “podezřelý” soubor do složky spolu s pluginem
  2. Ta kouzelná složka, kam DLL soubory pluginů instalovat je pro 64 bitové verze většinou, stejně jako v bodě 1,  C:\Program Files\VSTPlugIns a pro 32 bitové zpravidla C:\Program Files (x86)\VSTPlugIns – pokud víte, jakou verzi DAW používáte, můžete zvolit stejnou i verzi pluginu, pokud nevíte, nahrajte obě příslušné verze do svých složek.

Jak nastavit složky s VST pluginy v Cubase 9.5?

Postupovali jste podle návodu a pluginy nikde? Prostě se ve výpise vůbec neobjevily?

Půjdem rovnou na věc!

Cubase -> menu -> Studio (u starších Devices) -> VST Plug-In Manager

Zde klikneme dole na ozubené kolečko a objeví se cesty kam nahrávat příslušné VST pluginy. Složky VST2 jsou pro pluginy starších verzí, než je 2.4. Složky bez dvojky budou pro pluginy verzí 2.4 a výše. Veškeré pluginy směřujte sem. Je to defaultní adresář Cubase i jiných DAW. Případně pluskem přidáte vlastní VST složku, kde chcete pluginy skladovat a Cubase si je najde i tam. Není to určené k tomu, aby každý plugin měl vlastní složku. Koneckonců strukturovat složkami si pluginy můžete i zde. Cubase najde pluginy i v podsložkách. Ale spíše jde o centralizované místo, kam pluginy nahrávat. Např. si můžete pluginy hodit na druhý disk, tam si založit složku VST a všechno instalovat tam. Nebudete si pak zabírat místo na disku systémovém. Disk s pluginy je pak ale dobré mít vždy při sobě když jdete nahrávat, nebo míchat.


Toť vše. Stane se, když je plugin jiné verze (třeba starší), že se v Cubase i přes dodržení a pochopení tohoto článku neobjeví. Tam vám pak nepomůže ani svěcená voda. Musí se sehnat správná verze pluginu, nebo starší verze Cubase. Případně zkontrolujte ve VST Plug-In Manageru i záložku Blacklist. Tam se objeví pluginy, které Cubase už nepodporuje.


O nás Štěpán Soukup
Kytarista kapely zakázanÝovoce a frontman projektu Tommy Poser. 18 let aktivního domácího nahrávání, 4 roky zkušenosti ze studia Total Record a Underground studia.

Žádné komentáře. Buďte první!

Váš email nebude viditelný.