HOMERECORDING.cz

ASIO4ALL

Co je to ASIO?

Audio Stream Input/Output (ASIO) je druh ovladačů zvukových karet pro Windows, který zjednodušeně umožňuje rychlejší a spolehlivější přenos mezi softwarem a zvukovkou. Toto rozhraní vyvinula společnost Steinberg. Jeden z největších hráčů na poli DAW.

Pro nahrávání do stop, tedy abychom mohli nahrávat nový signál zároveň při reprodukci již dříve nahraného, je tento způsob ovladače nezbytný. Jinak by vznikalo obrovské nahrávací zpoždění (latence).

Microsoft dělá svůj DirectSound, který se jeví pro tento způsob použití nevhodný.

Chci nahrávat přesto, že nemám zvukovku s ASIO ovladačem.

Ano, lze to. Soudruzi z NDR vymysleli universální ovladač, který používá ASIO rozhraní i na zvukovkách, které soudruzi z Číny pájejí na základní desky počítačů prodávaných soudruhy z USA 🙂

V překladu: stáhni si níže uvedený ovladač ASIO4ALL a budeš moci omezeně a s latencí nahrávat i bez externí zvukovky, přes mikrofonek ke skajpu. Kolik já jsem se toho takto nanahrával 🙂


Průběh instalace.

Zjednodušeně. Stáhněte soubor, spusťte, dejte párkrát “next” a nakonec “finish”. Ovládací panel se spustí sám, jakmile zapnete svůj DAW a nastavíte v něm zvukovku/ovladač na “ASIO4ALL”.


Nastavení ovladače

Základní obrazovka ovladače. Nastavte buffer – pokud děláte teprve náběry, tedy nahráváte, tak buffer nastavte na minimální hodnoty. Pokud mícháte a máte zapojené už nějaké náročnější pluginy, zvolte naopak hodnoty větší. Větší hodnota bufferu = větší spoždění a naopak.

Pitvalové mohou vyzkoušet další možnosti tohoto ovladače.

Latency compensation – umí posouvat nahranou stopu a zpětně tak částečně korigovat latenci.

Allow pull mode – dovoluje přístup rovnou k hardwaru a může tak snížit latenci. Chce to vyzkoušet a v případě problémů zase vypnout.

Buffer offset – nastavuje o kolik se má korigovat zpoždění díky bufferu. Po dokončení nahrávání by se stopa měla posunout o tuto hodnotu dopředu.

Always Resample 44.1kHz <-> 48kHz – Tato možnost opravuje problém se zvukem na zařízeních SigmaTel C-Major Audio. Pokud se vše tváří v pořádku, ale nehraje to, zkuste tuto možnost zaškrtnout.

Force WDM Driver to 16 Bit – tato možnost opravuje problém se zvukem na některých zařízeních. Nehraje to? Zkuste zaškrtnout tuhle možnost.


Stažení ASIO4ALL 2.14 EN

Stránky výrobce: asio4all.org


O nás Štěpán Soukup
Kytarista kapely zakázanÝovoce a frontman projektu Tommy Poser. 18 let aktivního domácího nahrávání, 4 roky zkušenosti ze studia Total Record a Underground studia.

Žádné komentáře. Buďte první!

Váš email nebude viditelný.